Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексНачалоПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Дамян Дамянов

Go down 
АвторСъобщение
iwi
Ученик
Ученик
iwi


Години : 26
Брой мнения : 71
Точки : 111
Репутация : 0
Училище : СОУ,,Иван Вазов''
Местожителство : Плевен
Живобелче : Хамстерче
Награда

Дамян Дамянов Empty
ПисанеЗаглавие: Дамян Дамянов   Дамян Дамянов EmptyСъб Ное 27, 2010 8:08 am

Роден на 13 януари 1935 година в Сливен. Завършва гимназия в родния си град през 1953 година и българска филология в Софийския университет през 1961 година. Работи като литературен консултант във в. "Народна младеж", редактор в отдел "Поезия" на сп. "Пламък" / през 60-те години/.
За първи път публикува стихотворения през 1949 година във в. "Сливенско дело", а по-късно обнародва поетични творби в централния литературен печат.
Дамян Дамянов е удостоен със званието Народен деятел на културата, лауреат е на Димитровска награда, а през 1997 година получава наградата "Иван Вазов" за цялостно литературно творчество.
Негови са книгите със стихотворения "Очакване", "Лирика", Поема за щастието", "Коленича пред теб", "Пред олтара на слънцето", "И си отива лятото", "Като тревата", "Ти приличаш на сълза", "Ще има връщане", "Молба към света", "Вчера по същото време", "Гимназия "Родина", "Да бях хляб", "Ако нямаше огън", "До следващата смърт"; драматичната поема "Преди всичко любов", "Живей така, че..." - есета, импресии, силуети, "И моята България пътува" - лирична хроника, "Тетрадка по всичко" - в която са изложени възгледите на поета по някои проблеми, "Първо име на щастието" - страници от пътни бележки, "Таванът" - роман, и др.
През 1963 година на руски език излиза книгата му "Пусть окно распахнется" в превод на М. Кудинов. Отделни творби на поета са публикувани в литературни издания на руски, белоруски, украински, унгарски и др. езици.
Негова съпруга е поетесата Надежда Захариева. Има двама сина и една дъщеря.
На 6 юни 1999 година в 6.45 ч големият български поет почина на 64 години във Военномедицинска академия - София.


Стихосбирки

* " Ако нямаше огън"
* " Приказка"

* „Очакване“
* „Лирика“
* "Стени"
* „Поема за щастието“
* „Коленича пред тебе“
* „Пред олтара на слънцето“
* „И си отива лятото“
* „Като тревата“
* „Ти приличаш на моя сълза“
* „Ще има връщане“
* „Молба към света“
* "Радостно, тъжно и светло"
* „Вчера по същото време“
* „Гимназия „Родина““
* „Да бяха хляб“
* „До следващата смърт“
* Живей измислице любов
* Извървяното
* Още съм жив
* Душа на възел
* Първото име на щастието
* Благословено да е нещото, което...
* Отворен кръг
* Молитва в полунощ
* До следващата смърт
* Иска ми се да живея
* Молитва в полунощ
* Стигат ми солта и хляба
* Всеки делник има красота
* Минава тъжния човек
* Когато те измислих
* Остани тази нощ
* "Обича ме, не ме обича"
* " Когато те измислих"
* "До себе си ме възнеси"

Поеми
* „Преди всичко любов“

Романи

* „Таванът“

Други

* „Живей така, че...“ - есета, импресии, силуети
* „И моята България пътува“ - лирична хроника
* „Тетрадка по всичко“ - книга, в която са изложени възгледите на поета по някои проблеми
* „Първо име на щастието“ - пътни бележки
* Сбогом, бързам! - разкази
* Хвърчилото се връща - роман за деца, 1978г


Източник: http://www.slovo.bg/old/damyanov/
Върнете се в началото Go down
 
Дамян Дамянов
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 :: Литература :: Биографии-
Идете на:  
Free forum | ©phpBB | Поддръжка на форума | Сигнал за злоупотреба | Последните дискусии