Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексНачалоПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Залог на глагола-страдателен и деятелен

Go down 
АвторСъобщение
iwi
Ученик
Ученик
iwi


Години : 26
Брой мнения : 71
Точки : 111
Репутация : 0
Училище : СОУ,,Иван Вазов''
Местожителство : Плевен
Живобелче : Хамстерче
Награда

Залог на глагола-страдателен и деятелен Empty
ПисанеЗаглавие: Залог на глагола-страдателен и деятелен   Залог на глагола-страдателен и деятелен EmptyСъб Ное 27, 2010 8:38 am

Залог на глагола

Начини за изразяване на залоговите значение
І. Деятелен залог – глаголното лице съвпада с вършителя действието. 1.Глаголното лице не съвпада с получателя на действието: *преходни деятелни глаголи (чета, пиша, пея..) *непреходни деятелни глаголи, които не съдържат формални показатели за непреходност.Най-голямата група за глаголите за движение! *непреходни деятелни със “се” – възвратно средните глаголи, се=себе си (белее се, отзовавам се, безпокоя се…). При тях не може да се образуват форми за страдателен залог. *преходни и непреходни деятелни глаголи, в чийто състав влиза частицата “си” (въобразявам си, служа си..) *непреходни глаголи само за 3л.(безлични), употребени задължително с кратки местоименни форми (спи ми се, боли ме, мързи ме..) 2.Глаголното лице съвпада с получателя на действието: *собствено възвратни глаголи образувани от преходни глаголи + “се” или “си”=себе си *взаимно възвратни глаголни форми-дефективна парадигмареципрочност *собствено възвратни глаголи със “само” и “се” (самоконтролирам се=контролирам себе си) , но самозабравям се е непреходен, не може да се образува страдателен залог.
ІІ. Страдателен залог - глаголното лице не съвпада с вършителя на действието 1.Глаголното лице съвпада с получателя на действието *глаголните форми се образуват от преходни деятелни глаголи; разграничават се граматически, но не и по значение (Книгата се чете от някого; Песента се пее от някого) *срещат се глаголни форми, които се възприемат и като непреходни деятелни глаголи (Тази смес се втвърдява от самосебе си), но и като страдателни форми от преходни глаголи.(Земята се втвърдява от студа) 2.Глаголното лице не съвпада с получателя на действието(безличен вариант на страдателния залог) *самостоятелни, безлични глаголи, които нямат съответствие с деятелен залог (съмва, мръква, зазорява се, боли ме, мързи ме, може, трябва, има, няма) *глаголни форми, образувани от деятелни глаголи – от преходни и непреходни (пуша-преходен, пуши се-безличен вариант на страдателен залог).
Върнете се в началото Go down
 
Залог на глагола-страдателен и деятелен
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 :: Български език :: Сподели материал!-
Идете на:  
Le forum gratuit | ©phpBB | Поддръжка на форума | Сигнал за злоупотреба | Последните дискусии