„Образа на Македонски” (X глава)
(съчинение разсъждение)
В повестта „Немили-недраги” Иван Вазов разкрива възвишения образ на хъша - патриот, който съумява във враждебната чужда страна да съхрани своето човешко достойнство. Действителността притиска емигрантите, принуждава ги да водят жалко съществуване, но не може да ги лиши от мечтите им, да ги превърне в егоисти, страхуващи се единствено за живота си.
Един от тези хъшове е Македонски.Вазов го представя като смел,силен духом,съобразителен човек,подчинил всяка своя мисъл на една цел.Доказва, че може да рискува живота си,когато му е оказано доверие и трябва да го оправдае.Мисията на емигранта по поръчка на революционния комитет доказва, че водачите на националноосвободителното движение и хъшовете са обединени от любовта си към България.
Македонски има "лукави, дръзки очи" и гръмко име.Често постъпките му са осъдителни- "играе" на карти,краде на дребно,лесно се разпалва,лесно се разпалва.Въпреки това е сред уважаваните хушове,най-често е в центъра на вниманието,разказва за минали подвизи и така поддържа авторитета си на славен герой.Едва в тази глава на повестта героят получава шанска да прояви на дело способностите си,затова читателят е изненадан от неговото ново лице.Открива,че той е способен и на компромиси, и на търпение,издържлив е психически и физически.
Хъшът не се поколебава да избере нощта като най-удобното време да премине през широката заледена река.Пейзажът на реката проявява тревожно състояние на нощния скитник, но и разкрива на каква опасност той излага живота си.Студа,непрогледната тъмнина,дебнещата заплаха под леда са параметрите на първото изпитание за пратеника на комитета.Но той е човек, който не за пръв път се движи в подобна обстановка.Въоражен с тояга с остър бод и облечен "с гугля и влашки кожух" , той се изправя пред опасността.Голямо изпитание е ивицата на незамръзналата вода.Краткото колебание на Македонски придава убедителност на образа,а и дава възможност ярко да се открои бързият ум на бившия войвода.Той не се поддава на паниката,не търси път за връщане, а дири изход.Бързината, с която се досеща да направи мост над отворилата се бездна, буди удивление, с което осъществява плана си.: "Някакво вдъхновение види се му дойде.Той се упъти право към влашкия бряг...".
Промяната на Македонски вследвтвие съзнанието,че е зает с революзионното поръчение,е осезателна при случката с влаха.
Хъшът се опитва да открехне дъската от стряхата и дори излезнатия противник да се опитва да оплаши Македонски,той не се предава,защото мисията му може да се провали.Тя го кара дори да плати дъската, но щом влахът не иска, той е принуден да вземе тази дъска на сила.
Смелостта е едно силно качество в Македонски.Точно заради това е избран за пратеник с писмо до Левски.Осмелява се да премине през черната бездна по едва закрепен на краищата мост.Хъша разбира колко е рисковано, затова той търси помощ в Бога като се прекръства, но не за това, че може да умре,а по-скоро за мисията.Успешно той преминава през моста.
Пристигнал вече на турския бряг е изправен пред още една опасност, но и тя не може да го повали.Вмъкнал се в долчето се спря и ослуша.Това показва, че той внимава, за да не го забележи никой,а това ще доведе до провал на мисията.Македонски е поддаден и на страх,но за да не го забележи сулдатинът, той се подлага на това да не издава никакъв шум дори и да не диша.Все пак успрява да преодолее и тази опасност.Мисията на този смел хъш е успешна.Той преминава през множество препястрия,но успява да предаде писмото на Левски.
В нощта, когато преминава замръзналата река, Македонски се разкрива като смел мъж и патриот. Определената цел го подтиква да даде най-доброто от себе си. Рискувайки живота си, той доказва, че скитническият живот в Румъния не е превърнал емигрантите в бездейни страхливци, че те не са забравили све¬щената клетва, дадена под четническите знамена в името на свободна България.
Източник:
www.pomagalo.com