Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексНачалоПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Обсоятелствено пояснение

Go down 
АвторСъобщение
Vicky
Добър ученик
Добър ученик



Години : 27
Брой мнения : 5
Точки : -3
Репутация : -1
Училище : СОУ ,,Иван Вазов''
Местожителство : Плевен
Живобелче : Хамстерче

Обсоятелствено пояснение Empty
ПисанеЗаглавие: Обсоятелствено пояснение   Обсоятелствено пояснение EmptyПет Ное 26, 2010 11:31 pm

Обстоятелственото пояснение е второстепенната част, която уточнява времето, мястото, причините, условията и целта на извършеното действие. Пояснява сказуемото и принадлежи към неговата група. Изразява се с наречие, предлог+име или с име (съществително, прилагателно, числително, местоимение и други). Пояснява обстоятелсвата, при които протича действието. Обстоятелствените пояснения от мъжки род единствено число се членуват с кратък член: -а, -я.Открива се с въпросите:

  • Как? - за начин
  • Къде? - за място
  • Кога? - за време
  • Колко? - за количество
  • По каква причина? - за причина
При синтактичен анализ се подчертава с 2 прави линии, пресечени с 2 наклонени линии.Видове обстоятелствени пояснения:

  • за време - пример: През деня (кога?) аз бях много натоварена с работата си.
  • за място - пример: Цветето се огъна, полюшна се и с последен сякаш дъх сруполи крехкото си телце върху земята (къде?).
  • за начин - пример: Поради така неимоверно жестокия студ и вече посинялото личице на Мири, Страхил обгърна с нежност (как?) премръзналото ѝ тяло и я стопли.
  • за количество - пример: Детето играеше по два (колко) пъти на ден.
  • за причина - пример: Нямаше никакъв смисъл в думите му в този момент, понеже (защо?) и той и тя следяха единствено ударите на сърцата си, а те заглушаваха мислите им.
  • за цел - пример: Добре се справи младеж, няма как да го отрека, но единствено защото си го направил веднъж не значи че съм приключил с теб, трябва да стигнеш до върха (каква е целта?).
  • за условие - пример: Казвам ти сериозно, ако ти не ѝ кажеш (Какво е условието?), то аз ще го направя!
Източник:  http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%28%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0%29




Последната промяна е направена от Vicky на Съб Ное 27, 2010 2:07 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото Go down
 
Обсоятелствено пояснение
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 :: Български език :: Общи въпроси...-
Идете на:  
Le forum gratuit | ©phpBB | Поддръжка на форума | Сигнал за злоупотреба | Последните дискусии